Dikişli Boru

Dikişli Boru

Dikişli Boru

Paslanmaz çelik borunun günümüzde birçok kullanım alanına sahip olduğunu biliyoruz. Hayatımızın en içinde olmasının en büyük nedeni paslanmaz çelik boruların isminden de anlaşılacağı gibi paslanmaması ve korozyona karşı dayanıklı olmasıdır. Bu özelliğinden ötürü birçok firma tarafından kullanılmakta ve tercih edilmektedir.

Paslanmaz çelik boruları iki ana başlık altında incelemek doğru olacaktır. Bu başlıklar şu şekilde sıralanabilir.

1)Paslanmaz Dikişli Boru

2)Paslanmaz Çekme Boru

Paslanmaz Dikişli Boru Nedir?

Paslanmaz dikişli borularda ilk mamulü, yarı mamul denilen paslanmaz rulo halindeki saclardır. Rulo halinde bulunan saclar dilme denilen işlemden geçirilerek istenilen ölçülerde bantların oluşması sağlanır. İşlenecek borunun çapına göre kesilen bantlar çeşitli kalıplar yardımı ile şekillendirilerek yuvarlak bir form kazanması sağlanır. Yuvarlak formu kazanmasının ardından boruların dikişli isminin almasın sağlayan kaynak işlemi yapılarak dikişli boru form olarak son halini alması sağlanır.

Form vermede son işlem olan kaynak işlemi iki farklı şekilde yapılmaktadır. Bu işlemler HF ve Tig kaynaktır.

HF kaynağı basıncın olmadığı hatlar için tercih edilen borularda kullanılan bir kaynak yöntemidir. Tig kaynağa göre çok daha hızlı olsa da dayanımı tig kaynağa göre oldukça zayıftır.

Tig kaynağı basıncın belli bir oranın üstünde olduğu hatlarda kullanılan kaynak tipidir. HF kaynağa göre işlem süresi oldukça uzun fakat neredeyse çekme boru kadar yüksek dayanıma sahiplerdir.

Paslanmaz borularda bir başka ayrımda yüzey türlerine göre yapılmaktadır. Sektörel olarak birçok farklı sektöre hitap eden dikişli boruların yüzeyleri de hitap ettikleri sektöre göre şekillenmektedir. Bu çeşitlenme 3 ana başlık ile incelemek mümkündür.

Ham (mat) yüzey

Görünümün önemli olmadığı kapalı sistemlerde ve makine şasesi gibi yerlerde kullanılan dikişli boru tipidir.

Satine yüzey

Yüzey olarak en çok tercih edilen paslanmaz çelik boru türüdür. Dekoratif amaçlarla kullanıldığı gibi birçok yerde endüstriyel amaçlar ile de kullanılmaktadır.

Parlak yüzey

Dekoratif amaçlarla tercih edilen paslanmaz boru türüdür. Genellikle küpeştelerde, yat korkuluklarında ve dekoratif amaçla üretilen sehpa masa gibi dekoratif ürünlerde kullanılırlar.

Güneş Paslanmaz, 2006 yılından beri faaliyette olup paslanmaz çelik sektöründe müşterilerimizin tüm paslanmaz malzeme ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kurulmuştur.

Ürün tedarik ve imalatlarımız hakkında bilgi almak ister misiniz?

Ürün ve Hizmetlerimiz ile ilgileniyor musunuz? İşlerimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek için bize ulaşın!